גריאטריה והשמנה בחיות מחמד – מחלות של העידן המודרני

בעולם המודרני בו אנו חיים, עם התקדמות הרפואה ושיפור רמת התזונה, תוחלת החיים התארכה וכן מגוון המחלות השתנה. שינוי זה שהתרחש בקרב האנושות התחולל במקביל גם בקרב חיות המחמד שלנו.

כיום, כבר לא נדיר לשמוע על חתולים וכלבים שהאריכו חיים מעבר לגיל 15 שנים ואף ישנם חתולים שחצו את גיל 20 שנה!
כתוצאה מתוחלת החיים הארוכה, אנו נתקלים יותר ויותר בבעיות הקשורות להחזקת בעל חיים גריאטרי. בדומה לבני האדם, גם אצל כלבים וחתולים מתרחשים שינויים סניליים הקשורים לתהליכים במוח הדומים למחלת האלצהיימר. הסניליות מתבטאת בירידה בשמיעה, ירידה בפעילות, קושי בהתמצאות במרחב ובתגובה לבעלים, התפתחות של התנהגות כפייתית, נביחות או יללות בלתי פוסקות ובעשיית צרכים בבית. בבעלי חיים שסובלים מהסינדרום הסנילי ניתן לטפל בתרופות מקבילות לאלו שמטפלים באנשים עם שינויים סניליים ובאמצעותם ניתן להאט את התדרדרות המצב ולהקל את הסימנים הקליניים.

בנוסף לבעיית הסניליות, קיימות בעיות פיסיולוגיות אחרות הנובעות מ'בלאי' של הגוף כמו: ירידה בתפקוד הכליות עד להיווצרות כשל כליות, ירידה בתפקוד הכבד, היווצרות גידולים סרטניים שונים, היווצרות או החמרה של שינויים ניווניים בשלד הגוף ועוד. את רוב הבעיות ניתן לאתר ולטפל בהם בשלב מוקדם של המחלה וכך לשמור על איכות חיי חיית המחמד שלנו ולהאריך את תוחלת חייה. בדומה לאנשים שהחל מגיל מסויים מבצעים בדיקות תקופתיות לאיתור מחלות בשלב מוקדם, הבדיקה התקופתית שנערכת אחת לשנה אצל הוטרינר המטפל חשובה מעין כמוה לאיתור בעיות וטיפול בהם. בגיל מבוגר של בעל החיים רצוי להגיע אף פעמיים בשנה לבדיקה.

בעיה שכיחה שאינה רק מנת חלקם של בעלים חיים גריאטרים היא השמנת היתר. לרוב, ההשמנה נוצרת בגלל מתן עודף של מזון או מתן מזון לא מתאים ומיעוט בפעילות גופנית. ההשמנה מעמיסה מאוד על השלד ובעיקר על המפרקים וגורמת לרוב לכאבים בתנועה ולכן לחוסר רצון או יכולת לנוע מה שגורם לעוד ירידה בפעילות ועוד השמנה. ככל שבעל החיים שמן יותר, כן הוא בסכנה ללקות בסכרת, בבעיות הקשורות ללב ולמערכת הדם, במחלות שריר-שלד וכן גדילה הסכנה ללקות במכת חום בכלבים ובהשתמנות הכבד בחתולים. באופן כללי, בעלי חיים הסובלים ממשקל יתר חיים פחות זמן וסובלים מיותר מחלות במהלך חייהם. אם אינכם בטוחים אם בעל החיים שלכם סובל מהשמנת יתר אתם יכולים לבצע בדיקה פשוטה בבית: הניחו את כפות ידיכם מעל בית החזה של בעל החיים שלכם, במידה ואינכם מרגישים את הצלעות ללא לחיצה עמוקה, קיימת השמנת יתר. בנוסף, התבוננו מלמעלה על מבנה גופו של בעל החיים כאשר הוא עומד, במידה ואינכם רואים 'מותניים' מאחורי בית החזה, קיימת השמנת יתר. בכל מקרה, אל תעשו דבר לפני התיעצות עם הוטרינר המטפל שאמור להתאים את סוג התזונה לצרכיו ולמשקלו של בעל החיים שלכם. במידה וקיימת השמנת יתר רצוי להתאים תוכנית להפחתת משקל תוך כדי קביעת משקל יעד וביצוע שקילות תקופתיות עד להשגת המטרה.

מאת ד"ר עידית גינטר
כל הזכויות שמורות

אודות המחבר

השארת תגובה