התפרצות מחלת הכלבת בצפון הארץ

במהלך החודשים האחרונים אנו עדים להתפרצות והתפשטות של זן חדש של כלבת שחדר למדינתנו מסוריה לרמת הגולן. הנגיף מתפשט בצפון הארץ ובודד לאחרונה אף בעפולה, צפת ובאזור בית שאן והגלבוע. להבדיל מהזן הקודם של כלבת המכונה כלבת "סילבסטרית" ששועלים ותנים מהווים את המאגר למחלה, כאן מדובר על כלבת "אורבנית" שבה הכלבים הם אלה שמהווים את המאגר למחלה. ולראיה לכך, במהלך שנת 2009 מתו מהנגיף 32 כלבים בהשוואה לשישה כלבים בלבד שמתו מהמחלה בשנת 2008 ! מבחינה אפידמיולוגית, זן חדש זה מסוכן יותר וזאת מאחר והוא מתפשט באוכלוסיית הכלבים שהיא צפופה ורבה בהרבה מאוכלוסיית השועלים, מה גם שקירבתם של הכלבים לאדם גבוהה יותר ולכן הסיכון להדבקת אנשים גבוה יותר.

לפיכך, יש לנקוט במשנה זהירות. קודם כל להתרחק מכלבים זרים ובעיקר מכאלה שמראים סימני מחלה. שנית, בכל מקרה של נשיכה מכל יונק שהוא (למשל חולדות, עכברים, חתולים וכלבים) יש קודם כל לשטוף את מקום הנשיכה היטב עם מים וסבון. לאחר מכן יש לפנות לקבלת טיפול רפואי ובמקביל יש לדווח למשרד הבריאות על אירוע הנשיכה כך שיוחלט האם יש צורך בקבלת חיסון כלבת או לאו.

בנוסף, אנא דאגו לחיסון השנתי של כלבכם כנגד מחלת הכלבת. לפי פקודת הכלבת והחוק להסדרת הפיקוח על כלבים תשנ"ג, על כל כלב להיות מחוסן כנגד כלבת מדי שנה ולהיות משובב בשבב אלקטרוני. באזורנו הגובל בשטחים טבעיים עם שפע חיות בר וכמות לא מבוטלת של כלבים וחתולים משוטטים קיימת סכנה גדולה יותר להדבקות במחלה ולכן, יש להקפיד אף יותר על החיסונים הללו.

חתולים אינם נדרשים לפי החוק להתחסן כנגד כלבת, אך חתולים המשוטטים כדרך קבע מחוץ לבית מומלץ לחסנם בדומה לכלבים אחת לשנה כנגד כלבת.

כדאי לזכור, ממחלת הכלבת לא ניתן להחלים. מי שנדבק ולא מחוסן, דינו אחד – מוות!

אנא, דאגו לחסן את כלבכם וחתולכם בזמן.

מאת:

עידית גינטר (DVM)
כל הזכויות שמורות

אודות המחבר

השארת תגובה