המתת חסד – מתי? איך? וכיצד מכינים את בני הבית?

בשונה מרפואה של בני אדם, אנחנו הוטרינרים זוכים ללוות את הפציאנטים שלנו מרגע הולדתם ועד למותם. מותם של חיות המחמד שלנו היא חוויה עוצמתית שיכולה להיוותר כטראומה עבור הבעלים או רק כחוויה לא נעימה שחולפת. 

חוויית הפרידה מחיה אהובה לא בהכרח תלויה בווטרינר אלא בחוזק הקשר של החיה עם בעליה מחד ובמידת ההכנה של הבעלים לפרידה. ללא ספק מוות פתאומי ולא צפוי של חיה אהובה היא חוויה קשה וטראומתית לכל אחד. למזלנו אלו מיעוט המקרים. ברוב המקרים, מותו של בעל החיים מתוכנן מראש ונקבע בשיתוף של הבעלים עם הוטרינר.
אז מתי הכי נכון לבצע המתת חסד? 
בשביל לענות על השאלה הזו, קצת על ה'אני מאמין' שלי לגבי המתת חסד:
המתת חסד כשמה כן היא, אמורה לעשות חסד עבור החיה. כלומר, מטרתה לקצר סבל של בעל החיים. איך אנחנו מגדירים סבל? סבל של חיה הוא פגיעה ממשית, חמורה וקבועה (שלא ניתנת לריפוי) במצבו הגופני של בעל החיים שגורמת לו לכאב כרוני או לחוסר תפקוד באחד מהתפקודים הבסיסיים של בעל החיים. התפקודים הבסיסיים של כלב או חתול כפי שאנו מאמינים הם: היכולת להתנועע באופן עצמאי כך שתתאפשר הגעה עצמאית למזון, מים ולעשיית צרכים במרחק סביר ממקום הרביצה.
פעמים רבות, אני מתבקשת על ידי בעלים לבצע המתת חסד בבעל החיים שלהם, בגלל שהם "לא יכולים לראות אותו ככה". במצבים אלה תפקיד הוטרינר לבדוק את בעלי החיים בצורה אובייקטיבית ולקבוע על סמך מדדים גופניים ומנטליים של בעל החיים האם ההמתה תעשה עימו חסד או לאו. אם התשובה שלילית, ההמתה לא תתבצע באותו העיתוי והבעלים יקבלו "שיחת עידוד" ופעמים רבות בעל החיים יזכה לטיפול שעשוי לשפר את איכות חייו. במידה והתשובה חיובית – אנחנו מגיעים לשאלה הבאה…
איך מתבצעת המתת החסד?
ברוב המקרים המתת החסד נערכת במרפאה הוטרינרית. במיעוט המקרים, בעיקר בהמתה של כלבים גדולים מאוד וסיעודיים ההמתה מתבצעת בביתם. מטרת המתת החסד היא לסיים את חייו של בעל החיים עם מינימום כאב וסבל. לשם כך, מוזרק חומר טשטוש והרדמה תת עורית בזריקה פשוטה עם מינימום כאב. לאחר שבעל החיים טושטש ואינו חש בנעשה סביבו, מוכנסת קנולה לתוך וריד ברגלו ואליה מוזרק חומר שמפסיק את פעילות הלב תוך שניות מרגע הזרקתו. ההמתה עצמה מתרחשת באיטיות, בשקט, רצוי בשעות בהם אין קבלת קהל במרפאה, כשבעל החיים שוכב על שמיכה רכה ובעליו סביבו ומלטפים אותו. לטעמי, המתת חסד כאשר מבוצעת בצורה נכונה ומקצועית יכולה להפחית משמעותית את כאב הפרידה של הבעלים ולספק אווירה רגועה ובוטחת לבעל החיים עצמו.
כיצד מכינים את בני הבית לפרידה? (***)
 באופן טבעי, התשובה תתמקד בעיקר בהכנתם של הילדים לפרידה מחיה אהובה. בתור אמא לשלושה ילדים שחווינו בעצמינו כמשפחה פרידה מחיה אהובה, אני תמיד בעד לא לשקר ולספר את האמת בהתאם לגילאים של הילדים. בדרך כלל, ילדים עד גיל 6-7 ללא תפיסה של מושג המוות. ולכן, לילדים מאוד צעירים אפשר לספר שלבעל החיים יש מחלה מאוד קשה שלא ניתנת לריפוי ושהיה צריך להביא אותו לוטרינר ושהוא לא יוכל לחזור הביתה. אחד הסיפורים השכיחים שהורים מספרים לילדיהם עימם אני לא מסכימה הוא שהם השאירו את בעל החיים אצל הוטרינר שממשיך לטפל בו. ילדים לא שוכחים כל כך מהר סיפור כזה, ולא פעם עצרו אותי ברחוב ילדים ושאלו אותי אם "שוקו/טאקי/לאקי…" עדיין אצלי… אני חושבת שילדים צריכים להבין את הסופיות שבפרידה. אפשר במקום זאת לספר שעכשיו "שוקו" למעלה בשמיים. בנוסף, על מנת שהילדים יוכלו לסגור מעגל, אני ממליצה להורים לבקש מהם לצייר ציור או לכתוב מכתב פרידה אותו תקברו עם בעל החיים. זה מתאים לילדים יותר בוגרים. ילדים בגיל ההתבגרות כבר יכולים להיות שותפים פעילים יותר בפרידה עצמה מבעל החיים במרפאה עצמה ואף בהליך הקבורה שלאחר מכן.
 
(***) מאמר זה נכתב מניסיוני האישי בלבד ואינו מהווה תחליף ליעוץ פסיכולוגי מקצועי.
כל הזכויות שמורות
ד"ר עידית גינטר

אודות המחבר

2 תגובות
  1. דניאל

    עצוב כי שוקו שלי כלב חולה ואני מגדלת אותו מגיל חודש וחצי כבר 14 שנה.

השארת תגובה