מאמרים‏ > ‏

תולעת הפארקים

כבר כשראיתי את "בוני" הבנתי שמחלה חמורה מקננת בגופו. "בוני" הוא כלב בעל מבנה גוף צנום, אך באותו יום הוא הגיע למרפאה כשהוא רזה ממש "כמו שלד". הבעלים שלו סיפרו, שבמהלך השבוע האחרון הוא רעב יותר מכרגיל ומיד לאחר שהוא מסיים לאכול הוא מקיא ו"רחמנא ניצלה" מיד אוכל שוב את הקיא. מה קרה ל"בוני"? מדוע הוא מקיא מיד לאחר שאכל? לאחר סדרה של בדיקות התגלה ש"בוני" סובל מתולעת הפארק או בשמה המקצועי "ספירוצרקה לופי".

התולעת התגלתה לארץ לראשונה בתחילת שנות ה-90' בפארק הלאומי שברמת-גן. ומאז קיבלה את שמה העממי – תולעת הפארק. מאז ועד היום, תפוצת התולעת התפשטה כמעט לכל רחבי הארץ ומאות עד אלפי כלבים בשנה נדבקים במחלה. מחזור החיים של התולעת עובר דרך חיפושיות 'זבל'. החיפושית מעכלת צואה של כלב נגוע, ובשלב מאוחר יותר נאכלת בטעות על-ידי כלב אחר בזמן שהוא אוכל בחוץ שאריות מזון, דשא או צואה (כן, יש כלבים שאוהבים במיוחד לאכול צואה של אחרים ובייחוד צואת חתולים). לכן, הכלבים שבסיכון להידבק במחלה הם אלה שנוהגים ל'נשנש' ללא אבחנה וגם אלה שאוהבים במיוחד לאכול דשא.

לצערנו הידבקות בתולעת הפארק היא לעיתים קרובות קטלנית לכלב. התולעת חוצה את אבי העורקים וגורמת בו למפרצונים (אנאוריזמות – החלשות מקומית בדופן העורק). ולכן, חלק מהכלבים מתים מדימום פתאומי לבית החזה. בגלל שמדובר על מוות פתאומי ללא סימנים מקדימים, מקרים אלה הרבה פעמים כלל לא מאובחנים והבעלים מתארים זאת כאילו הכלב לקה ב"התקף לב". לאחר מכן, התולעת מתיישבת בוושט שם היא בונה לעצמה "בתים" שנקראים גרנולומות מתוכם היא מטילה ביצים שמופרשים בצואת הכלב, וכך נסגר מעגל החיים של התולעת. הגרנולומות הללו חוסמות חלקית את הוושט, ולכן רוב הכלבים פולטים או מקיאים את האוכל זמן קצר לאחר אכילתו. כלבים שמאובחנים בשלב זה של המחלה ומטופלים, התולעת תמות אך חלקם יסבלו מהתמרה של הגרנולומות לגידול ממאיר סופני.
    לפיכך, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם התולעת היא דרך מניעה! התרופה שנמצאה כיעילה בקטילת התולעת היא דורמקטין (Dectomax®). הוטרינר המטפל קובע את תדירות הטיפול בהתאם לרמת הנגיעות הסביבתית ולהתנהגות האכילה של הכלב. ברוב המקרים נהוג לתת את התרופה בהזרקה אחת לשלושה חודשים לכל משך חיי הכלב.

כמה טיפים שכדאי לזכור:
1.    כלבים ש'מנשנשים' או אוכלים דשא בחוץ בקביעות הם כלבים בקבוצת סיכון!
2.    מחיר הזריקה אינו גבוה ועומד על כמחצית ממחיר חיסון משושה.
3.    התולעת מדביקה אך ורק כלבים ואינה מסוגלת להדביק בני אדם!

כל הזכויות שמורות