גם כלבים מקבלים כמותרפיה!

נשלח 2 בינו׳ 2011, 11:09 על ידי alfeivet   [ עודכן 2 בינו׳ 2011, 11:57 ]
כן גם כלבים סובלים מגידולים סרטניים שלעיתים מצריכים טיפול כמותרפי. בעידן המודרני בו תוחלת החיים של האדם התארכה כל -כך, גם תוחלת החיים של חיות המחמד התארכה גם כן. ולכן, בדומה לאנשים גם כלבים מפתחים יותר גידולים ממאירים פשוט מכיוון שהם חיים יותר שנים וסרטן עולה בשכיחותו ככל שהגיל מתקדם יותר.

סיפורה של מוקה בת העשר:

למוקה, כלבה מעורבת גדולה (44 ק"ג!) התגלה לפני כחודשיים גוש גדול בצואר. בגלל מיקומו העמוק וסמיכותו לאיברים חשובים כמו כלי הדם הראשיים שעולים למוח (הקרוטיד והג'וגולר) ולבלוטת התריס (תירואיד) נשלחה מוקה לבדיקת CT על מנת לאפיין טוב יותר את הגוש ולקחת ממנו ביופסיה.
לפניכם תמונת ה-CT הצוארי של מוקה בה ניתן לראות בבירור את הגוש (mass) שנמצא בצמידות לכלי הדם הראשיים ולבלוטת התריס.
בביופסיה של הגוש התקבלה תשובה של גידול נדיר ביותר מסוג carcinosarcoma שהוא גידול ממאיר שהמיוחד בו שהוא ממקור של שני סוגי תאים מבלוטת התריס ולא כמו רוב הגידולים הממאירים שבד"כ הם ממקור של סוג תא אחד.
בגלל המיקום המאוד בעייתי, מוקה נותחה להוצאת הגידול על ידי כירורג מומחה בבית החולים הוטרינרי היכן שניתן היה לתת לה טיפול במחלקת טיפול נמרץ במידה והניתוח היה מסתבך. לשמחתנו מוקה צלחה את הניתוח ללא סיבוכים ומאז היא מקבלת אחת לשלושה שבועות טיפול כמותרפי שמטרתו למנוע כמה שניתן מהגידול לחזור.

חשוב מאוד להדגיש כי להבדיל מהטיפול הכמותרפי באנשים שמטרתו היא ריפוי! בכלבים, חשוב יותר לשמור על איכות החיים ולכן לא שואפים לריפוי מלא אלא להארכת תוחלת החיים תוך שמירה על איכות החיים. משיגים זאת על ידי שימוש במינונים נמוכים יותר של תרופות ובאמצעות ניטור אדוק של החולה והתאמת הטיפול בהתאם למצבו.
מוקה כבר קיבלה שני סבבים של טיפול כמותרפי והיא מרגישה מצויין
! אין לה נשירת שיער, הקאות ושלשולים כמו לאנשים.
נאחל למוקה עוד שנים רבות של בריאות.

Comments