כיצד ייתכן שפעם אחרי פעם, כלבים שעוברים עקירות שיניים מרובות הופכים ל"צעירים" בכמה שנים

נשלח 23 ביוני 2011, 10:52 על ידי alfeivet   [ עודכן 25 ביוני 2011, 0:55 ]
בכל פעם מחדש, מגיעים אלי כלבים שסובלים ממחלות חניכיים במצבים מתקדמים ביותר. פעמים רבות הבעלים לא מבינים ש"הסירחון" שנודף מכלבם אינו קשור לפרווה של הכלב, ורחצה שלו לא תפתור את הבעיה, אלא שהריח הרע נובע מפיו של הכלב. כלבים, להבדיל מאנשים לא נוהגים לצחצח שיניים, ולכלבים מהגזעים הקטנים יש נטיה לא מבוטלת לצבור אבן שן. לכן, מאוד מאוד שכיח למצוא מחלות חניכיים וזיהומים מתקדמים בחלל הפה של כלבים בעיקר בכלבים מגיל ביניים ומעלה.

דונה היא דוגמא מצויינת לכל אותם מקרים. דונה היא פומרניאן גזעית בת 10 שנים. היא התנהגה כרגיל, אכלה כרגיל ואפילו לעסה את האוכל היבש שלה. הסימן היחידי למה שהתחולל בפיה היה רק הריח הרע שבקע מפיה. דמיינו לעצמכם את כלבכם שנושף עליכם עם הריח הזה ואתם בקושי מחזיקים מעמד... איך ירגיש הכלב עצמו, שמצוייד בחוש ריח מפותח בהרבה משלנו? הוא לא יכול להתרחק מעצמו... תוסיפו לכך שהכלב חי עם כאב כרוני שאינו פוסק לרגע, ועם זיהום בחניכיים שגורם לכניסת חיידקים בלתי פוסקת למחזור הדם. ידוע שבמקרים חמורים אותם חיידקים מסוגלים להתבסס על מסתמי הלב ולגרום למחלה סיסטמית חמורה ומסכנת חיים.
ונחזור לדונה, מיד כאשר הבטתי בפיה הבנתי שלאחר הטיפול שנעשה בהרדמה מלאה, לא ישארו יותר מדי שיניים בפיה. ואכן כך היה, שיניה של דונה היו רקובות כל-כך שאפילו את הניבים היה צורך לעקור.
זה נשמע קיצוני וכמעט תמיד אני נשאלת - "אבל איך הכלב יאכל?" ובכל המקרים אני מבטיחה לבעלים שמיד לאחר החלמת החניכיים מהעקירות, הכלב לא רק שיאכל כרגיל את האוכל היבש שלו, אלא שתגלו שהכלב אוכל כמויות גדולות ממקודם כי כבר לא כואב לו יותר לאכול, והכלב יראה חיוני יותר, שמח ובריא יותר. הרבה פעמים אני מטפלת בכלבים שנמצאים כבר בשלב הגריאטרי של חייהם. למרות שהם בשלב האחרון של חייהם, במקרים החמורים הטיפול בפה כל כך משמעותי עבורם שגם אם נשארה לכלב תוחלת חיים של שנים בודדות לחיות, ההשקעה והסיכון בהרדמה המלאה שווים זאת (הכל כמובן תלוי בהמלצתו של הוטרינר המטפל)!
לסיכום, ניקוי שיניים ועקירות שיניים בהרדמה מלאה הם חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי בכלבים. זה נובע גם מאורח החיים שלהם שאינו מאפשר שמירה על היגיינת הפה בצורה טובה וגם מנטייה גנטית של הכלבים עצמם. לכן, אם אתם מבחינים בריח לא נעים שנודף מכלבכם, אנא, אל תזניחו זאת, בררו אצל הוטרינר שלכם ממה נובע הריח וטפלו בהתאם.
בריאות שלימה.

Comments