קצה הקרחון של באק

נשלח 11 בפבר׳ 2014, 6:46 על ידי alfeivet
סיפורו של באק יכול לשמש כפרק בספר על הרפתקאותיו של רופא וטרינר במרפאה וטרינרית. באק הוא תושב צור יגאל, פודל ננסי בן 11 שנים, שהגיע לראשונה כי בעליו המודאגת סיפרה שיש לו קשיי נשימה מדי פעם אבל הוא מרגיש מצויין.
בבדיקה חיצונית באק נמצא בריא, פרט לרשרוש בלב שלא בהכרח גורם לבעיה, שיניים עם אבן שן ונסיגת חניכיים קלה. שניהם שינויים מאוד אופייניים לכלב מבוגר מגזע קטן.במבט ראשון היה נראה שהבעלים דאגה לו לחינם, האמנם?
אחרי עשרים דקות לפחות של שיחה שכללה בדיקה ולקיחת היסטוריה רפואית מקיפה, באק התעטש לפתע על השולחן ו.......הפלא ופלא, טיפות קטנות של מוגלה ניתזו על השולחן. במהירות הרמנו את ראשו לפני שלשונו הארוכה תלקק את הראיות לגורם המרשיע וראינו מוגלה מבצבצת מנחיר אחד. מכאן הדרך היתה קצרה לגלות שמעל לשורש שן הניב העליונה שלו שמבחוץ נראתה תקינה לחלוטין התפתח זיהום שחדר לסינוס ומשם לחלל האף. נשמנו לרווחה, מצאנו את הסיבה לקשיי הנשימה של באק.

אבל אז הגיעה ההפתעה האמיתית, הבעלים ציינה כבדרך אגב שלפני מספר ימים היא ראתה דם בשתן.....
שניה לפני שהורדנו אותו מהשולחן וכבר התור הבא מתייבש בחדר הקבלה היא נזכרת לומר פרט כל כך לא שולי? דם בשתן בכלב מסורס כמו באק מחייב אבחון מקיף. להבדיל מכלבות נקבות בהן זיהום חיידקי יכול לחדור מבחוץ בגלל שצינורית השתן שלהן קצרה (דומה למה שקורה לעיתים שכיחות בנשים), צינורית השתן של זכרים ארוכה וחיידקים לא מסוגלים לחדור לאורכה.

כשהמשכנו לברר הסתבר הלא יאמן, באק סבל מזה חמש שנים (!!!) מדימום חוזר בדרכי השתן. במשך השנים באק ביקר אצל לפחות שלושה וטרינרים שונים וגם עבר ניתוח לתיקון פריצת דיסק צוארית בבית החולים הוטרינרי בבית דגן. רק לפני חצי שנה עבר ניקוי שיניים בהרדמה מלאה. לכולם היא סיפרה שלבאק יש דם בשתן. משום מה העניין לא בורר מעולם והיא לתומה חשבה באיזשהו שלב שאולי זה נורמלי.
לקח לנו שבוע שלם של שיחות טלפוניות חוזרות כדי לשכנע אותה שזה לא נורמלי ושצריך לברר את הסיבה לדימומים ולכמות התאים העצומה שמצאנו בבדיקת השתן שביצענו במרפאה. לבסוף ביצענו אולטרסאונד במרפאה ואז גילינו שבאק סובל מאבנים בשלפוחית השתן שלו!

באק נכנס לניתוח שארך ארבע שעות עם מעורבות של כל צוות המרפאה. הוצאנו ממנו עשרות אבנים משלפוחית השתן ומצינורית השתן (הסתבר שבאק סבל מחסימה חלקית בדרכי השתן והצליח לטפטף שתן ולא בזרם רגיל), עקרנו לו שיניים רבות כולל את השן הסוררת שמתחתיה היה כיס מוגלה.
באק התאושש מהניתוח אך עדיין יש לו כברת דרך עד שיחזור לעצמו. הוא כבר משתין בזרם רגיל, מצב הרוח שלו משופר פלאים (נו לא פלא כבר לא כואב לו כל הזמן) ואנחנו אופטימים שימשיך להשתפר עוד.שני דברים חשובים אפשר ללמוד מהמקרה של באק:

1. דימום כרוני בשתן וגם מכל מקום אחר בגוף הוא לא ממצא שצריך להתעלם ממנו ומצריך בירור מקיף.

2. זהו עוד מקרה מני רבים מאוד שאנחנו רואים כלבים וחתולים שסובלים מכאב כרוני משמעותי שמפוספס על ידי בעליהם. אם הבעלים לא יכוונו אותנו לגבי מה הישתנה בכלב/חתול אנחנו לא נוכל לאבחן מקרים כאלה, בהם לא נמצא שום דבר חריג לא בבדיקה וגם לא בבדיקות הדם המקיפות שביצענו שהיו תקינות לחלוטין. לעיתים תכופות מדי אנחנו נתקלים בבעלי חיים שסובלים מכאב כרוני ובעליהם משייכים את הפעילות המופחתת שלהם ומצב הרוח הירוד שלהם בטעות לגיל. אז לא, גם לבעלי חיים מבוגרים יכולות להיות מחלות שירעו את מצבם וניתנות לטיפול.


Comments