שאלות ותשובותשאלה

הילדים מנדנדים שנביא כלב הביתה, איך לדעת איזה כלב כדאי להביא? ומאיפה מביאים כלב?

תשובה
ההחלטה להביא כלב הביתה מאוד חשובה וכדאי להשקיע מחשבה רבה לפני שמחליטים אם לאמץ כלב או לא ואם כן אז איזה כלב. הדעה הרווחת שכלב מעורב יותר בריא מכלב גזעי היא באופן כללי נכונה. ישנם גזעים שנוטים ליותר בעיות בריאותיות וגנטיות כמו למשל השרפיי הסיני (זה עם הקפלים הרבים בעור) וישנם גזעים שפחות נוטים לבעיות כמו למשל ביגל, תחש, קוקר ספנייל ועוד. כמובן שבסוף מה שקובע זה איך יהיה הכלב שתאמצו וכאן צריך גם מזל. הייתרון העיקרי באימוץ כלב גזעי הוא שיודעים מה מקבלים מבחינת מראה ותכונות אופי ולמי שמתעניין אפשר גם להציג את הכלב בתערוכות ולהרביע אותו. החסרונות הם שבאופן כללי הכלבים הגזעיים נוטים לפתח בעיות בריאותיות. וחסרון נוסף שנתקלתי בו במקרים רבים זה חוסר תיאום ציפיות מהגזע, ואני אסביר: לעיתים קרובות אנשים נוטים לבצע את בחירת הכלב בגלל מראהו ולא בודקים מהן תכונות האופי של גזע. במקרים כאלה יכולה להיווצר בעיה שהבעלים יפרשו אותה כבעיית התנהגות של הכלב. לדוגמא, בורדר קולי הוא כלב הזקוק לפעילות גופנית רבה ולריצה במרחבים פתוחים וזאת בגלל שהגזע פותח למטרת רעיית צאן. החזקה של כלב כזה בדירה ללא יציאה לטיולים ממושכים עלולה ליצור בעיות התנהגות של הכלב בבית. לגבי גיל הכלב, רוב האנשים חושבים בטעות שרק אם יאמצו גור צעיר הוא יוכל להתרגל למשפחה. גור צעיר מצריך יותר השקעה גם מבחינת החיסונים שעליו לעבור בחודשיו הראשונים וגם מבחינת חינוך לצרכים ולהתנהגות נכונה בבית. בעקרון, גם כלבים מבוגרים יותר יכולים להסתגל ולהתחנך בצורה מצויינת אם הם יקבלו חום ואהבה וגישה נכונה. מי שמעוניין בגישה חסכנית מבחינה כלכלית עדיף שיאמץ כלב בוגר יותר שכבר סיים את חיסוני הגורים ועבר עיקור או סירוס, לפי הצורך כמובן.לגבי מקורות לאימוץ כלבים, כלבים גזעיים ניתן לרכוש עם תעודות או בלי תעודות והמחיר בדר"כ בהתאם. קיימים מגדלים חובבים ובתי גידול יותר מסחריים, אותם ניתן לאתר באינטרנט. כלבים מעורבים ניתן גם כן לאתר במדורי אימוץ באתרים שונים באינטרנט או דרך מכלאות עירוניות ועמותות או בשבתות אימוץ של SOS חיות שליד שדה התעופה בהרצליה.

שאלה

אימצנו אתמול גור כלבים בן שישה שבועות, מתי צריך להגיע לחיסונים ואיזה חיסונים הוא צריך?

תשובה
חיסונים לגורים מתחילים בדר"כ בגיל שישה שבועות ולאחר מספר ימים מרגע האימוץ וזאת על מנת לוודא שהכלב בריא. בבדיקה הראשונה הגור נבדק בדיקה פיזיקלית לפגמים מולדים ומשוחחים על תזונה, חינוך גורים, וטיפול נגד קרציות ופרעושים. החיסון הראשון הוא חיסון משולב של פרוו-כלבלבת ביחד עם טיפול ראשון נגד תולעים. כעבור 10 ימים הגור יקבל טיפול שני נגד תולעים וכעבור שלושה ושישה שבועות מהחיסון הראשון יקבל עוד שני חיסוני משושה. בגיל שלושה חודשים ניתן חיסון הכלבת ביחד עם שבב (שיבוב הכלב וחיסון כלבת הם חובה לפי חוק הסדרת הפיקוח על כלבים התשנ"ג ולפי פקודת הכלבת).


שאלה

לחתול שלי יש קרציות ופרעושים מה אפשר לעשות?

תשובה
ראשית, לפני שבוחרים את התכשיר המתאים יש לקחת בחשבון האם מדובר בחתול גור או בוגר, ואם בוגר אז מה משקלו. וזאת  מאחר ויש תכשירים שרעילים לחתלתולים צעירים ואחרים שמותאמים לפי משקל גוף החתול (לדוגמא אדונטייג'). מאחר וחתולים הם חיות יחסית רגישות, אסור(!) להשים עליהם חומרים המיועדים לכלבים וגם לא "רק חלק" מהחומר. כיום, כל התכשירים הם כאלה ששמים על פני הפרווה, המומלצים הם אמפולות ששמים על גבי העורף. בגלל הרגישות המיוחדת של חתולים ישנם למעשה רק שני תכשירים שבהתוויה שלהם פעילים כנגד קרציות והם: פרונטליין (רגיל או פלוס) וקולר בולפו. כל שאר התכשירים שנחשבים יעילים ובטוחים מסוג: אדונטייג', פרומריס ורוולושיון פעילים רק כנגד פרעושים. בגלל שלעיתים פרעושים מפתחים עמידות כנגד תכשירים כאלה ואחרים, מומלץ מאוד להתיעץ בוטרינר המטפל ובנוסף, להחליף מדי פעם את החומר שבשימוש.
 

 
שאלה
 

הצילו! הכלב שלי נאבד, איך אוכל למצאו?

תשובה
 
קודם כל לתלות מודעות על לוחות מודעות עם תמונה של הכלב, לפנות טלפונית אל הוטרינרים בסביבה ולהשאיר מספר טלפון עם סימני זיהוי של הכלב ומספר השבב (בארץ, כל הכלבים מעיל גיל 3 חודשים אמורים להיות משובבים). חשוב מאוד - לוודא במאגר השבבים הארצי שהשבב של הכלב מעודכן על שמכם עם הכתובת הנכונה שלכם:
ודבר אחרון, באתר www.petnet.co.il יש אפשרות להרשם תמורת תשלום ולשלוח מודעה עם תמונה באימייל לכל הוטרינרים בארץ!
 

 
שאלה
 

הכלב שלי כבר בן 16 (!) והוא בקושי הולך, הוא 'מלכלך' את הבית כל הזמן, הוא כבר מזמן לא שומע ולאחרונה נראה שהוא גם כבר לא רואה. איך אדע אם הוא סובל? ומה אני אמור לעשות אם כן?

תשובה
 
 הכלב שלך נמצא בשלב הגריאטרי של חייו. על מנת להבין טוב יותר מה הוא עובר אתה יכול לקרוא בקישור הבא את המאמר על 'סינדרום הכלב המבוגר': http://sites.google.com/a/alfeivet.com/site1/Articles/article5.
 לרוב, כלבים בשלב הזה של חייהם סובלים מירידה חדה ביכולת התפקודית שלהם אך לא תמיד הם סובלים מכאב ממש. אין תשובה אחת לשאלה המהותית: איך אדע שהגיע הזמן להמתת חסד? למעשה, בגלל הקושי הרגשי והמוסרי להגיע להחלטה שכזו העיתוי של המתת החסד תלוי למעשה בבעלים. ולמה הכוונה: ההזדקנות והדעיכה של הכלבים וגם של החתולים המבוגרים היא איטית והדרגתית ולאט לאט הם מאבדים את היכולת התפקודית שלהם. בגלל שהתהליך איטי כל כך רוב הבעלים מסתגלים למצב הזה של חיית המחמד שלהם ואז קביעת העיתוי מתי המצב הזה כבר דורש התערבות בצורה של המתת חסד, היא משימה לא פשוטה. לעיתים קרובות מאוד מגיעים אלי בעלים של חיות מחמד שכאלה לבדיקה ולשיחת עידוד, כי חשוב להם ולי לוודא שאכן לא נגרם סבל ומדובר רק על ירידה בתפקוד. מבחינת ה'אני מאמין' שלי, ישנם שני קווים מנחים שעוזרים לי וללקוחות שלי לקבוע מתי הגיע הזמן... האחד, צריך לזכור שהמתת החסד משמעותה לעשות חסד עבור בעל החיים ולא עבור הבעלים. כך שאם בעל החיים לא סובל בכלל ועדיין נותרה לו יכולת תפקודית וה"סבל" היחידי שקיים הוא של הבעלים אז אולי העיתוי עדיין לא הגיע. הקו המנחה השני הוא: כאשר בעל החיים עובר לשלב הסיעודי של חייו, זה הזמן שבו נגרם כבר סבל משמעותי ואז הגיע הזמן לעשות את ההחלטה. מהו שלב סיעודי? כאשר בעל החיים אינו מסוגל לקום לבדו, אינו שולט כלל בצרכיו ואינו מסוגל להגיע בכוחות עצמו לצלחת האוכל והשתיה שלו.
 

 
שאלה
 

מה ההבדל בין טיפול נגד תולעים לבין הטיפול נגד תולעת הפארק?

תשובהטיפול כנגד תולעים (או בקצרה 'תילוע') הוא טיפול באמצעות כדור (כדור אחד לכל 10 ק"ג כלב) שהורג תולעים שנמצאות במערכת העיכול של הכלב. כלבים נדבקים בתולעי מעי בדר"כ כאשר יש להם פרעושים (על ידי בליעת פרעוש שבתוך גופו נמצאות ביצי התולעים) וגם באכילה של צואת כלבים או חתולים אחרים. גורים נדבקים בתולעי מעי דרך חלב האם ולכן, הטיפול הראשוני שכל גור כלבים וחתולים מקבל הוא תילוע. לעומת זאת, טיפול כנגד תולעת הפארק ניתן בזריקה בד"כ אחת לשלושה חודשים ומטרתו למנוע את התפתחות התולעת בגופו של הכלב. מידע מפורט יותר על תולעת הפארק ניתן לקרוא במאמר הבא: http://sites.google.com/a/alfeivet.com/site1/Articles/article6. 
שאלה

הכלבה שלי מסוג בולדוג צרפתי בהריון, איך אדע מתי היא צריכה להמליט? מה עלי לעשות בזמן ההמלטה?


תשובה

מועד ההמלטה הוא בין הימים 56 ל-59 מהיום האחרון לייחום. אם סופרים מההזדווגות האחרונה אז אפשרי גם שההמלטה תתרחש עד היום ה-67. חשוב מאוד כן להיות מוכנים לקראת המלטה ובטח בגזע כזה שהסיכוי להסתבכות בהמלטה גבוה יותר. ראשית, ניתן לדעת בדיוק די טוב מתי מועד ההמלטה הגיע וזאת, באמצעות מדידת חום יומיומית. כיממה לערך לפני ההמלטה חום גופה של הכלבה יורד במעלה אחת. כך שאם לדוגמא מודדים כל 12 שעות את חום גוף הכלבה (כאשר היא במנוחה), וחום גופה יורד בכמעלה אחת, אז ההמלטה עצמה תתרחש עד ליממה לערך לאחר מכן. מרגע ירידת חום הגוף יש להשאיר את הכלבה בהשגחה כל העת. בשלב זה, אפשר להכין מקום שבו הכלבה תוכל להמליט עם מצעים נקיים במקום חמים ושקט. הרבה פעמים הכלבה תקבע בעצמה היכן להמליט. כדאי להכין גם ציוד לשעת הצורך שכולל: זוג כפפות חד פעמיות, מגבות נקיות, פולידין, חוט דנטלי ואת מספר הטלפון של הוטרינר שלך!ההמלטה מתחילה כאשר הרחם מתחיל להתכווץ וצואר הרחם נפתח. זהו שלב ממושך שיכול להמשך עד ל-12 שעות. בשלב זה הכלבה תראה חסרת מנוחה ותנסה למצוא מקום מתאים להמלטה. בשלב השני הגורים מומלטים ובשלב השלישי השליות. מאחר והכלבה ממליטה כמעט תמיד יותר מגור אחד, אז היא למעשה תעבור משלב שני לשלישי וחוזר חלילה לכל גור. בתחילת ההמלטה נראים קרומים עובריים לפני יציאת הגור הראשון. שלב זה של כיווצי הבטן עד ליציאת הגור הראשון אמור להמשך עד שעתיים ומרגע בצבוץ הקרומים העובריים, יציאת הגור צריכה להעשות תוך 30 דקות. בין גור לגור יכולות לחלוף עד שעתיים. מיד עם יציאת הגורים האם אמורה להסיר מהם את הקרומים שמכסים אותם כך שתתאפשר הנשימה הראשונה שלהם. בשלב זה הבעלים נדרשים לערנות רבה - כלבה שלא מבצעת את הסרת הקרומים בעצמה חייבים לבצע זאת במקומה מאחר והגורים עלולים לשאוף את הנוזל העוברי ולהחנק למוות! תזכרו שההתערבות צריכה להעשות במהירות מצד אחד אך גם בשקט ובלי לחץ כי הכלבה יכולה לעצור את ההמלטה אם מפריעים לה. הכלבה גם אמורה לאכול את השליה שיוצאת עם כל גור, במידה והיא לא מבצעת זאת יש לנתק את חבל הטבור באמצעות קשירת החוט הדנטלי בשני מקומות החל ממרחק של 2-3 ס"מ מבטן הגור וגזירת החבל בין שני הקשרים. במידה והאם לא מלקקת ומנקה את הגורים יש לבצע זאת במקומה. פשוט יבשו אותם במגבת ובצעו עיסוי נמרץ של גופם על מנת לעודד נשימה. לאחר מכן יש לטבול צמר גפן בתמיסת הפולידין ובעדינות למרוח סביב חבל הטבור. מזל טוב!!!

שאלה

הכלבה התחילה להמליט, איך אדע מתי ההמלטה מסתבכת והגיע הזמן לפנות לוטרינר?

תשובהאם קראת את התשובה על השאלה הקודמת הרי הבנת שמדידת זמנים היא חיונית על מנת להבין האם ההמלטה מסתבכת או לא. במקרים הבאים יש לפנות אל הוטרינר ללא דיחוי:1. הכלבה לוחצת עם כיווצי בטן ברורים וחזקים מזה כשלושים דקות אך גור לא יוצא.2. הכלבה לוחצת לסירוגין כיווצים חלשים מזה שעתיים שלוש וגור לא יוצא.3. חלפו ארבע שעות מהגור האחרון, יש עדיין גורים בבטן אך ההמלטה לא ממשיכה.4. בעיה ברורה כמו למשל, גור תקוע שאינו מצליח לצאת ונותר תקוע.
 
שאלה

מדוע עלי לחסן את כלבי כנגד כלבת כל שנה?

 
תשובה
 
חיסון הכלבת הוא למעשה החיסון היחידי שהוא חובה לפי החוק. כל שאר החיסונים הם בחירה. לפי פקודת הכלבת וחוק הסדרת הפיקוח על כלבים, חובה על כל אדם שמחזיק כלב שגילו עולה על שלושה חודשים לחסנו כלבת מדי שנה ולהחזיק רישיון החזקה בר תוקף. רישיון ההחזקה ניתן מהרשות המקומית שבה מוחזק הכלב והוא ניתן לרוב במועד חיסון הכלבת. תוקף כל רישיון שכזה הוא שנה בלבד. על מנת לקבל רישיון על בעלי הכלב לעמוד במספר תנאים שמפורטים בחוק:
1. הכלב מחוסן עדכנית כלגד כלבת.
2. הכלב לא נשך אדם במשך 10 ימים לפני חיסון הכלבת (שלרוב מבוצע במועד הוצאת הרישיון).
3. בעלי הכלב ללא תיק פלילי לפי עברות המפורטות בחוק צער בעלי חיים ובחוק הסדרת הפיקוח על כלבים.
4. הוטרינר הרשותי אישר את מתן הרישיון.
חיסון הכלבת והרישיון מותנים גם בתשלום של אגרה שנתית שמתעדכנת מדי מספר חודשים על ידי השירותים הוטרינריים של משרד החקלאות והם אמורים להיות זהים בכל הרשויות המקומיות בארץ. להלן פירוט המחיר המעודכן ליולי 2010:
חיסון ורישיון כלבת לכלב שאינו מסורס או כלבה שאינה מעוקרת עומד על 136.5 ש"ח.
חיסון ורישיון לכלב מסורס או כלבה מעוקרת עומד על 48.5 ש"ח.
 
 

 
שאלה
 

הכלבה שלי בת חצי שנה והמליצו לי לעקר אותה, אבל אני מאוד מפחד עליה. האם יש אפשרויות אחרות?

 
תשובה
 
אסקור בקצרה את האפשרויות העומדות לפניך:

1. עיקור

2. "לשמור" על הכלבה מפני כניסה להריון

3. זריקות נגד ייחום

1. עד היום, העיקור הוא האמצעי העיקרי למנוע כניסה להריון בלתי רצוי בכלבות. לא רק שהעיקור מונע הריונות, לא פחות חשוב מכך הוא גם מונע דלקות רחם (שיחסית שכיחות בכלבות לא מעוקרות), גידולי עטין (אם העיקור נעשה לפני הייחום הראשון של הכלבה, לרוב בגיל 6 חודשים), ואת כל הבעייתיות שכרוכה בהחזקת כלבה שמתיחמת כל חצי שנה. העיקור הוא ניתוח בטן לכל דבר. במהלך הניתוח קושרים כלי דם מסויימים ואז מוציאים את הרחם ואת השחלות. כמו כל ניתוח שמבוצע בהרדמה מלאה יש אחוז מסויים של סיבוכים. אבל, כדאי לזכור שהניתוח נעשה באופן שגרתי ויום יומי ברוב המרפאות בארץ. רוב הוטרינרים מאוד מיומנים בביצוע הניתוח הזה. ככל שאמצעי ההרדמה בטוחים יותר (שימוש במכונת הרדמה בגז איזופלורן נחשבת כיום להרדמה המתקדמת והבטוחה ביותר), יש ניטור על הכלבה בזמן הניתוח (דופק, נשימה, אחוז חמצן, לחץ דם הן דוגמאות למדדים שניתן לנטר בהרדמה מלאה) והרופא המנתח הוא רופא בעל ותק של מספר שנים לפחות, כך הסיכון לכלבה יורד לאחוזים מזעריים. בנוסף, כדאי לוודא שהכלבה חוזרת הביתה לאחר התאוששות של מספר שעות לפחות במרפאה ושלא תשוחרר הביתה כאשר היא עדיין ישנה. אצלינו במרפאה מאשפזים כלבה לאחר עיקור לשמונה שעות בממוצע. במהלכן היא מקבלת נוזלים לוריד, מתאוששת בהדרגה בתא על שמיכה נעימה ולאחר שהתאוששה מוצאת לטיול. כך, שכשאר הכלבה משוחררת היא כבר הולכת בלי בעיה וכל מה שנותר זה להשגיח עליה לעוד יום או יומיים עד שמתאוששת לחלוטין. רוב הקושי בעיקור הוא בלבצע את ההחלטה שלפני! ברגע שכבר מגיעים לעשות את הניתוח, רוב האנשים מביעים פליאה עד כמה הכלבות מתאוששות מהר כאילו לא קרה דבר!
2. ייחום הוא תקופה מאוד לא פשוטה עבור בעלים וכלבה שרוצים להמנע מהריון. קודם כל, לרוב הכלבה מדממת וזה גורם לחוסר נעימות במידה והיא חיה בבית. שנית, הריח שהיא מפיצה גורם להתרכזות של כלבים זכרים סביבה כך שלעיתים תכופות הם פורצים לחצרות ומחכים מאחורי הדלת ימים שלמים עד שהכלבה יוצאת וכשהיא יוצאת לטיולים, הם מנסים לעלות עליה בכל מחיר. במרפאה נתקלתי במקרים אין ספור שהבעלים נשבעו בכל היקר להם שהם עשו הכל שהכלבה לא תפגוש זכר בזמן הייחום ולהפתעתם מסתבר שהכלבה בהריון... אחד הסיפורים המצחיקים ביותר היה על כלבה מגזע גדול שהוחזקה בחצר ובעליה בנה לה גדרה מיוחדת בגובה שני מטרים בה הוא סגר אותה בזמן שהיתה מיוחמת. בשום שלב הוא לא ראה שנכנס כלב לגדרה, אך הכלבה הגיעה למרפאה כשהיא בהריון...מאחר וכלבות יכולות להמשיך את מחזורי הייחום עד לגילאים מופלגים, אם רוצים לשמור על הכלבה מפני כניסה להריון אז צריך לקחת בחשבון שזה לכל החיים ושיש סיכון ממשי להיווצרות דלקת רחם שיכולה לגרום למותה של הכלבה אם אינה מאובחנת ומטופלת בזמן. כדאי לזכור שמערכת הרבייה של הכלבה מתוכנתת לכניסת להריון ואם מותירים את המערכת הזו בתפקוד מלא אך באופן מלאכותי מונעים כניסה להריון זה עלול ליצור בעיות בריאותיות משמעותיות לכלבה.
3. לגבי חלופות נוספות: זריקות נגד ייחום מורכבות מהורמונים שהוכח שגורמים לנזק לכלבה. הנזקים שעלולים להיגרם במתן כזה של זריקות הוא: דלקת רחם, גידולי עטין (כמו סרטן השד) וסכרת. בגלל הבעייתיות הזו אצלנו במרכז הוטרינרי לא משתמשים כלל בזריקות נגד ייחום!
 
 
 

שאלה

האם פרעושים וקרציות יכולים לעקוץ גם אנשים? מה התכשיר הכי 'חזק' שאפשר לקנות על מנת לקטול אותם?

 

תשובה
כן, גם פרעושים וגם קרציות יכולים לעקוץ אנשים. יותר מכך, קרציות עלולות להדביק אנשים בקדחת הכתמים הים תיכונית וגם לאחרונה נמצא שפרעושים מסוגלים להעביר טפיל בזמן עקיצתם בני אדם, אך עדיין לא ידוע אם טפיל זה מסוגל לחולל מחלה באנשים. קדחת הכתמים הים תיכונית נגרמת על ידי סוג של חיידק ששמו ריקציה קונורי והוא שונה מהריקציה שגורמת בכלבים לקדחת קרציות, אך שניהם מועברים על ידי אותה הקרצית: "קרצית הכלב". כאשר קרצית עוקצת בד"כ זה לא מורגש כלל ורק לאחר זמן מסויים נוצר פצע במקום העקיצה. לעומתה, עקיצת פרעוש דומה מאוד לעקיצת יתוש והיא מאוד מגרדת. הרבה פעמים אנשים שיש להם הרבה עקיצות באיזור הקרסוליים טועים לחשוב שהם נעקצו מיתושים אך למעשה הם סובלים מעקיצות של פרעושים.
אין דבר כזה "התכשיר הכי חזק"... יש מגוון של תכשירים בשוק, החל מקולרים, דרך אמפולות לטיפול spot-on ועד לתרסיסים ואבקות. התכשירים המתקדמים יותר שהם בדרך כלל בעלי יעילות גבוהה יותר ורעילות נמוכה הם קולרים נגד קרציות ואמפולות נגד פרעושים או אמפולות משולבות נגד פרעושים וקרציות. לעיתים אני נתקלת במצבים ששמים חומר נגד פרעושים או קרציות על הכלב אך החומר לא מצליח לקטול את כל הטפילים. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם הוטרינר המטפל כי הוא יכול להתאים את המוצר לפי מספר קריטריונים חשובים:
1. האם הבעיה היא קרציות או פרעושים או שניהם. כל אחד מהטפילים הללו רגיש למוצרים שונים.
2. האם מדובר על כלב או חתול, גור או בוגר. רוב התכשירים שמיועדים לכלבים אסורים לשימוש על חתולים. וכן, חלק מהתכשירים אסורים לשימוש על גורים.
3. התאמת התכשיר למשקל הכלב או חתול.
4. במקרים של נגיעות קיצונית בפרעושים או קרציות לעיתים לא מספיק טיפול אחד ויש צורך לשלב יותר מתכשיר אחד וכן טיפול סביבתי.
5. מתן הנחיות לטיפול סביבתי.
שאלה

החל מאיזה גיל כלבה יכולה להכנס להריון?


תשובה

למעשה כבר בייחום הראשון שלה. רוב הכלבות מתייחמות לראשונה בין גיל שישה חודשים לשנה, אך במידה והכלבה מיועדת להרבעה מחכים להריון רק בייחום השני או השלישי שלה. בגלל זה, כלבה שאינה מיועדת להרבעה מומלץ לעקר אותה כבר בגיל שישה חודשים לפני שתקבל את הייחום הראשון.
שאלה

אני רוצה למסור את הכלב שלי למשפחה אחרת, אבל השבב שלו רשום על שמי, מה עלי לעשות?


תשובה

זו שאלה חשובה מאוד! לפי חוק הסדרת הפיקוח על כלבים, החל משנת 2005 כל הכלבים בארץ מחוייבים להיות משובבים והשבב נרשם על בעליהם פעם בשנה בעת ביצוע חיסון הכלבת. לכן, ההתייחסות היום לכלב היא קצת דומה לרכב - פעם בשנה עושים "טסט" (במקרה שלנו, חיסון ורישיון) וכאשר מוכרים את הרכב חייבים לעשות העברת בעלות מסודרת. אותו הדבר גם בכלבים.
במועד מסירת הכלב עליך למלא "טופס העברת בעלות" שהקישור אליו נמצא להלן. לאחר מילוי הטופס, עליך לשלוח אותו לוטרינר העירוני ברשות המקומית בה אתה גר, כך שהוטרינר יעדכן שהכלב נמסר לבעלים חדשים. שים לב, גם לאחר ההודעה הרשמית לוטרינר ברשות שלך, הרישום במאגר השבבים הארצי יתעדכן על שמו של הבעלים החדשים רק כאשר הוא יפנה לרשות בה הוא גר ויסדיר שם את הרישום. שים לב, אם לא תבצע את העברת הבעלות כאמור, אתה עלול להידרש לשאת באחריות בצורת קנסות ואף משפטים וזאת במידה והכלב ייתפס משוטט או יינשך אדם.
קישור לטופס העברת בעלות על כלב:

 

שאלה
איך קובעים את גיל הכלב לפי השיניים?
תשובה

כלבים מחליפים את שיני החלב שלהם בין גיל 4 ל-6 חודשים. תחילה נופלות החותכות, אח"כ הטוחנות ולבסוף הניבים. ברוב הכלבים מועד בקיעת הניבים הוא בגיל 5-5.5 חודשים ולכן הערכת הגיל לפי החלפת ניבים היא פשוטה ויחסית מדוייקת.לאחר סיום החלפת השיניים ניתן יהיה לקבוע בקירוב גס מאוד את גיל הכלב ולשם כך נעזרים בצבע השיניים (לבן בוהק בצעירים וצהבהב ביותר מבוגרים) ובכמות אבן השן שהצטברה על השיניים (כככל אצבע ככל שיש יותר אבן שן על השיניים כך הכלב יותר מבוגר, אך חשוב לזכור שקיימת שונות עצומה בקצב צבירת האבן על רקע גנטי, תזונתי וכן פעולות מנע כמו ניקויי שיניים ישבשו את המצב הטבעי גם כן).לכן, קביעת הגיל נעשית בדר"כ על ידי אנשי מקצוע שיש להם ניסיון רב ויכולת לשער השערה "מושכלת" לאחר שהחלפת השיניים כבר הסתיימה.