האם מגע עם חתולים יכול לסכן הריון?

שמחת ההריון מלווה אצל נשים רבות בחרדות שונות לבריאות העובר, בריאות האם, חששות מהלידה ומההסתגלות שאחריה ועוד ועוד. קיימת חרושת שמועות שלימה סביב הסיכון במגע עם חתולים לתקינות ההריון, ופעמים רבות מוסיפים לה רופאי הנשים בכך שממליצים לאם לעתיד לסלק את החתול מביתה. חרושת שמועות זו נוצרה בגלל טפיל לא סימפטי בעל שם ארוך במיוחד… "טוקסופלסמה גונדי". לרוב, כאשר אנשים נדבקים בטפיל נוצרת מחלה קלה דמויית שפעת ללא השפעה על בריאות החולה. במקרים של הדבקות בזמן הריון או באנשים הסובלים מדיכוי מח העצם (חולי איידס ואלה המקבלים טיפול כמוטרפי לדוגמא) המחלה בעלת משמעות אחרת לגמרי.

חשיפה או הדבקות ראשונה בטפיל במהלך הטרימסטר הראשון של ההריון עלול להסתיים בהפלה ואילו הדבקות בשלבים מאוחרים יותר של ההריון עלול לגרום למומים בעובר. עד כאן המידע מאוד מדאיג, אך למעשה אם מכירים את דרך ההדבקה בטפיל קל להימנע מכך. אפשר להידבק בשתי דרכים: האחת, דרך מגע של צואת חתולים בפה האדם הנדבק והשניה, אכילת בשר נגוע (בקר, כבש ולאחרונה הוכח שגם בעוף!!!) שלא בושל כיאות. לכן, דרכי המניעה בהתאם: היגיינה, היגיינה, היגיינה – יש לשטוף ידיים היטב לאחר מגע עם צואת חתולים (פינוי ארגז החול לדוגמא), לאחר עבודה בגינה, לשטוף היטב ירקות ופירות לפני אכילתם, והכי חשוב – לאכול בשר שהוא well done בלבד.

בכל מקרה, רצוי שכל הנשים (בגלל אפשרות ההדבקה דרך אכילת בשר) לפני או זמן קצר לאחר כניסתן להריון יבצעו בדיקת דם פשוטה לברר האם נחשפו כבר בעבר לטפיל או לא. במידה והבדיקה חיובית – כלומר, רמת הנוגדנים גבוהה מה שמצביע על הדבקות בעבר בטפיל, אין צורך לחשוש כלל כי אתן מחוסנות לטפיל וגם חשיפה אליו במהלך ההריון לא תסכן אתכן או את העובר. במידה ואתן שליליות – כלומר, רמת הנוגדנים נמוכה מה שמצביע על כך כי אתן חשופות להדבקה במהלך ההריון, עליכן לנקוט בדרכי המניעה שפורטו לעיל. אם אתן בהריון, שליליות לטפיל המדובר ובאות במגע תכוף עם חתולים, אתן מוזמנות ליצור עימי קשר לגבי מידע נוסף כיוון שקיימות בדיקות שונות שניתן לבצע לחתול/ה ולברר את נגיעותו/ה בטפיל.

נכתב ע"י ד"ר עידית גינטר
כל הזכויות שמורות

אודות המחבר

השארת תגובה