האם פרעושים וקרציות יכולים לעקוץ גם אנשים? ואיך בוחרים את התכשיר המתאים?

כן, גם פרעושים וגם קרציות יכולים לעקוץ אנשים. יותר מכך, קרציות עלולות להדביק אנשים בקדחת הכתמים הים תיכונית וגם לאחרונה נמצא שפרעושים מסוגלים להעביר טפיל בזמן עקיצתם בני אדם, אך עדיין לא ידוע אם טפיל זה מסוגל לחולל מחלה באנשים. קדחת הכתמים הים תיכונית נגרמת על ידי סוג של חיידק ששמו ריקציה קונורי והוא שונה מהריקציה שגורמת בכלבים לקדחת קרציות, אך שניהם מועברים על ידי אותה הקרצית: "קרצית הכלב". כאשר קרצית עוקצת בד"כ זה לא מורגש כלל ורק לאחר זמן מסויים נוצר פצע במקום העקיצה. לעומתה, עקיצת פרעוש דומה מאוד לעקיצת יתוש והיא מאוד מגרדת. הרבה פעמים אנשים שיש להם הרבה עקיצות באיזור הקרסוליים טועים לחשוב שהם נעקצו מיתושים אך למעשה הם סובלים מעקיצות של פרעושים.
אין דבר כזה "התכשיר הכי חזק"… יש מגוון של תכשירים בשוק, החל מקולרים, דרך אמפולות לטיפול spot-on ועד לתרסיסים ואבקות. התכשירים המתקדמים יותר שהם בדרך כלל בעלי יעילות גבוהה יותר ורעילות נמוכה הם קולרים נגד קרציות ואמפולות נגד פרעושים או אמפולות משולבות נגד פרעושים וקרציות. לעיתים אני נתקלת במצבים ששמים חומר נגד פרעושים או קרציות על הכלב אך החומר לא מצליח לקטול את כל הטפילים. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם הוטרינר המטפל כי הוא יכול להתאים את המוצר לפי מספר קריטריונים חשובים:
1. האם הבעיה היא קרציות או פרעושים או שניהם. כל אחד מהטפילים הללו רגיש למוצרים שונים.
2. האם מדובר על כלב או חתול, גור או בוגר. רוב התכשירים שמיועדים לכלבים אסורים לשימוש על חתולים. וכן, חלק מהתכשירים אסורים לשימוש על גורים.
3. התאמת התכשיר למשקל הכלב או חתול.
4. במקרים של נגיעות קיצונית בפרעושים או קרציות לעיתים לא מספיק טיפול אחד ויש צורך לשלב יותר מתכשיר אחד וכן טיפול סביבתי.
5. מתן הנחיות לטיפול סביבתי.

אודות המחבר

השארת תגובה