החזקה וטיפול בכלבים

כל מה שרצית לדעת על טיפול בכלבים והתביישת לשאול…

הכלב הוא חיית המחמד הפופולרית ביותר בישראל ורבים מאתנו נהנים מחברתו של כלב אחד לפחות. כדאי לזכור כי חיות המחמד שלנו תלויות בנו לכל צרכיהם, החל ממזון ושתיה דרך הענקת תשומת לב ואהבה ועד לטיפולים רפואיים. קיימים ספרים רבים הדנים בהמלצות ועצות בטיפול בכלבים, אינני מנסה כאן להתחרות בהם, אלא לפרט בקצרה את העקרונות הבסיסיים להחזקה נאותה של כלבי המחמד שלנו. אלה מכם שיוותרו עם שאלות פתוחות בסיום הקריאה, מוזמנים ליצור עימי קשר ואשמח לענות בפירוט על שאלותיכם.

  • מזון: מומלץ להאכיל את הכלב בלפחות 90% מתזונתו במזון מסחרי יבש שמהווה מזון מאוזן ומלא. קיים היום בשוק מבחר אדיר של מזונות מסחריים ברמה בינונית פלוס (פרימיום) או ברמה מצויינת ואיכותית (סופר פרימיום). להבדיל מהמגוון הרחב של מזונות הפרימיום, מזונות הסופר פרימיום הם בודדים וניתן להשיגם רק בחנויות לחיות מחמד ואצל וטרינרים ומחירם כמובן בהתאם. גור עד לגיל 10 חודשים אמור לאכול מזון יבש המיועד לגורים ומותאם לגדילה מואצת ולאחר מכן ניתן לעבור למזון בוגרים. עד לגיל 6 חודשים נהוג להאכיל שלוש פעמים ביום ואחר-כך לעבור לפעמיים ביום. כמות המזון הניתנת ביום מותאמת למשקלו של הכלב והיא מפורטת על גבי שקי המזון לפי הוראות היצרן או היבואן. בכל מקרה כדאי להיוועץ בוטרינר המטפל לגבי כמות המזון היומית של הכלב על מנת להתאימה למבנה גופו ולאורח חייו.
  • שתיה: חובה להקפיד על הימצאות מים טריים בכלי נקי ונגיש לכלב בכל שעות היממה. רצוי מאוד להשתמש בכלי נירוסטה ולא בכלי פלסטיק, כיוון שכלבים רבים מפתחים אלרגיה לחומרים שמשתחררים למי השתיה ואז לעיתים ניתן לראות שינוי בגוון החוטם מכהה לבהיר.
  • עשיית צרכים ופעילות גופנית: לעיתים קרובות, המציאות היום-יומית מחייבת אותנו לסגור את הכלב בתוך הבית במהלך רוב שעות היום. במקרים אלה רצוי להוציא את הכלב לעשיית צרכים לפני לכתנו לעבודה, מיד בחוזרנו ולפחות פעם נוספת לפני השינה. גם כלבים אשר נמצאים במהלך שעות היום בגינה רצוי להוציאם במשטר דומה לזה שלעיל. כדאי לזכור כי פעילות גופנית חשובה לעין ערוך לשמירה על בריאותם הגופנית והנפשית של כלבינו ולשם כך עלינו להוציאם לפחות פעם אחת ביום לטיול ארוך (כ – 20 דק') הכרוך גם בפעילות גופנית. הוצאת הכלב ל"טייל לבדו" אסורה על פי החוק. בנוסף לכך, כאשר הכלב משוטט לבדו הוא עלול להיפגע ממכוניות חולפות, להילכד ולעבור להסגר העירוני, הוא עלול להפחיד עוברים ושבים ועוד.
  • אחזקת הכלב בגינה: במידה והכלב קשור בגינה, יש לדאוג שיוכל לרבוץ באזור מקורה,  גם אם קיימת מלונה!!! בקיץ, כאשר השמש קופחת, מצטבר חום בתוך המלונה והטמפרטורה בה עשויה אף להיות גבוהה מאשר מחוצה לה. לפיכך, את המלונה יש להניח תחת מקום מקורה. גם בחורף, אזור מקורה יאפשר לכלב להיוותר יבש וישפר את בידוד המלונה. חשוב לוודא שהחבל אליו קשור הכלב לא יסתבך במכשולים מסביבו ולוודא שהחבל מספיק ארוך (2.5 מ' לפחות) על מנת שיוכל לחלץ את עצמותיו ולעשות את צרכיו במרחק סביר ממקום מרבצו. במידה והכלב משוחרר בגינה, רצוי לסגור היטב את הגינה ולוודא שאין ביכולתו לצאת ממנה ללא השגחה.

טיפול רפואי:

  • חיסונים: לפי הוראת השירותים הווטרינריים עלינו לחסן את כלבינו פעם בשנה כנגד כלבת. החל מינואר 2005, קיימת חובת סימון בשבב שבדרך-כלל מבוצעת עם מתן חיסון הכלבת (באלפי מנשה עדיין לא חלה חובת הסימון בשבב מאחר ואנו ממוקמים מעבר לקו הירוק… לפי הודעת השירותים הוטרינריים בחודשים הקרובים יפורסם תיקון לחוק שיכלול גם את השומרון). השבב מכיל מספר סידורי (כמו מספר תעודת הזהות), הוא בגודל גרגר אורז ומוחדר על-ידי הוטרינר מתחת לעורו של הכלב פעם אחת בחייו. בנוסף לחיסון הכלבת, לפי המלצות ארגון הרופאים הוטרינרים הישראלי, יש לחסן את הגור החל מגיל 6 שבועות בשלושה חיסונים עוקבים של חיסון משושה, בהפרש שלושה שבועות זה מזה ולאחר מכן לחסן את הכלב הבוגר פעם בשנה עד סוף חייו. החיסון המשושה מכיל תרכיב המחסן כנגד שש מחלות שונות בהן מחלות הפוגעות בעיקר בגורים ועלולות לגרום למותם  וכן כנגד מחלת שעלת המכלאות הפוגעת גם בכלבים בוגרים ומחלת העכברת העלולה להדביק גם בני אדם.  משום כך, חשוב להקפיד על החיסון השנתי.
  • טיפולים מונעים: נושא לא פחות חשוב מהחיסונים השנתיים הוא הקפדה על הדברת פרעושים, קרציות וטפילי מעי שחשובים הן לבריאות הכלב והן לבריאותנו שלנו.  קיימים תכשירים רבים לטיפול בקרציות ופרעושים, החל מאבקות שונות, תרסיסים, ועד אמפולות וקולרים. בזמן בחירת התכשיר כדאי להתחשב בכך שככל שהתכשיר זול יותר וותיק יותר בשוק, כן גובר הסיכוי שהתכשיר בעל רעילות גבוהה ויעילות נמוכה. מאחר וקיים מגוון רחב של אפשרויות כדאי מאוד להיוועץ לפני בחירת הטיפול המתאים בוטרינר המטפל ובנוסף, כדאי לזכור שבארץ קיימים כל השנה פרעושים וקרציות ולכן, על-מנת להשיג טיפול יעיל יש לטפל באופן מסודר במשך כל חודשי השנה.
  • במקביל לחיסונים השנתיים נהוג לטפל לפחות פעם בשנה בכלב כנגד תולעי מעי, בדר"כ באמצעות טבלית נגד תולעים שמותאמת למשקל גופו של הכלב. מאחר וכלבים נדבקים יחסית בקלות בתולעים, אם מאכילת צואה של כלבים או חתולים אחרים ואם מנגיעות בפרעושים (כן, פרעושים נושאים בתוכם ביצי תולעים לכן ברוב המקרים כלב שיש לו פרעושים יש לו גם תולעים!) חשוב להקפיד על טיפול מסודר כל חיי הכלב.
  • בתחילת שנות התשעים התגלתה בפארק הלאומי ברמת-גן סוג של תולעת חדשה הפוגעת באופן קשה בכלבים. מאז, תפוצת התולעת התפשטה כמעט לכל רחבי הארץ והיא קיבלה את הכינוי "תולעת הפארק". תולעת זו העוברת על-ידי בליעה של חיפושיות זבל, מחוללת בגוף הכלב שינויים שחלקם בלתי הפיכים ולא ניתנים לטיפול ומסוגלת לגרום למותו של הכלב. לפיכך, הדרך הטובה ביותר להגן על הכלב היא במניעת הדבקה על-ידי מתן טיפול מונע בהזרקה אצל הוטרינר המטפל, פעם בשלושה חודשים ובנוסף, למנוע מהכלב לאכול בחוץ שאריות מזון וזבל. לפי מיטב ידיעתי באלפי מנשה עדיין לא אובחנו מקרים של נגיעות בתולעת הזו אך כלבים שנוהגים לצאת מן היישוב בעיקר למרכז הארץ ו/או כאלה ש"אוספים" במהלך הטיול שלהם אשפה או צואה כדאי מאוד שיקבלו טיפול מניעתי מסודר. טיפולים שגרתיים נוספים שנערכים בכלבים הם עיקורים, סירוסים, ניקויי שיניים ועוד. אך לא כאן המקום לפרט לגביהם. כמובן שבזמן מחלה או פציעה יש לקחת את הכלב לבדיקה אצל רופא וטרינר לטיפול נוסף.
מאת:
ד"ר עידית גינטר
רופאה וטרינריתכל הזכויות שמורות

            

אודות המחבר

השארת תגובה