הכן כלבך וחתולך לקיץ

עם התחממות מזג האוויר, חלים שינויים גם בבעלי החיים שלנו ובסביבתם: הפרווה מתחילה לנשור וקצב התרבות הקרציות והפרעושים עולה. אחת השאלות שלרוב מטרידה בעלי כלבים ארוכי שיער היא האם לא חם להם בקיץ? והאם צריך לספר אותם? ישנה דעה שגורסת שהפרווה הארוכה מבודדת הן בפני קור והן בפני חום. מאידך, לרוב מדווחים הבעלים כי לאחר התספורת הכלב חיוני ופעיל יותר וכמובן ש'יש פחות שערות בבית'.

באופן כללי, יש גזעים של כלבים שלפי תקנות מראה הגזע אמורים להסתפר ואילו אחרים שלא. בארץ, בגלל האקלים החם גם גזעים שלא אמורים להסתפר (כמו לברדור, גולדן רטריבר, רועה גרמני, קייסאונד, סמויד, האסקי סיבירי ועוד) עוברים תספורת וזאת בגלל דרישת הבעלים. ברוב המקרים, אין מניעה לספר גם כלבים שלא אמורים להסתפר וזאת אם מגנים עליהם מפני שמש ישירה עד שהפרווה מתארכת ומגנה על עורם. בכלבים מבוגרים ובגזעי השפיץ (קייסאונד, סמויד, האסקי סיבירי, מלמוט, אקיטה ועוד) קיים חסרון נוסף לתספורת – הפרווה לרוב צומחת לאט יותר ויכולה לצמוח מעט שונה מהפרווה המקורית.

פרעושים (חומים כהים שרצים במהירות על העור) וקרציות (חומות או אפורות שנעוצות בעור) הם טפילים חיצוניים שמעדיפים כלבים וחתולים כפונדקאי ראשוני, אך כאשר יש נגיעות גבוהה הם יכולים להיטפל גם לבני אדם. פרעושים מדביקים כלבים וחתולים בתולעי מעיים, מסוגלים להדביק חתולים בטפילי דם והם מגרדים מאוד וגורמים לפצעים על גבי העור. אם הם עוקצים בני אדם זה לרוב באזור הקרסוליים והעקיצה נראית כמו עקיצת יתוש אך מגרדת אף יותר. קרציות מדביקות כלבים בטפילי דם (קדחת הקרציות), עושות פצעים ולעיתים זיהומים בעור ומסוגלות גם להעביר טפיל דם לבני אדם (מדובר על טפיל שונה מזה הגורם למחלה בכלבים!). כדי למנוע התרבותם חשוב מאוד לטפל בבעלי החיים שלנו באופן קבוע במשך כל השנה. פרעושים וקרציות חיים ומתרבים במשך כל השנה אך בעונה החמה מתרבים מהר יותר.

בגלל שחלק ממעגל החיים שלהם כולל מחיה בקרקע, כאשר יש כמות גדולה של טפילים לא מספיק לטפל רק בבעל החיים עצמו אלא צריך לטפל גם בסביבה. את הטיפול הסביבתי הכי יעיל לבצע עכשיו – עם התחממות מזג האוויר. כלב או חתול שסבלו בשנה החולפת מנגיעות קשה בפרעושים או קרציות יהיו נגועים גם השנה אם לא יבוצע ריסוס סביבתי. כיוון שיש צורך להתאים את התכשיר לסוג הנגיעות (פרעושים או קרציות), לבעל החיים (כלבים או חתולים, בוגרים או גורים) ולסביבה (למשל, נוכחות ילדים קטנים), כדאי להיוועץ בוטרינר המטפל לגבי בחירת התכשיר לטיפול בבעלי החיים ובמדביר מקצועי לגבי הריסוס הסביבתי.

לסיכום:

  1. תספורת כן או לא? בראש ובראשונה צריך לחשוב על טובת הכלב ולאחר מכן על הצרכים שלכם כבעלים. ניתן להתייעץ עם הוטרינר המטפל האם יש מניעה לבצע תספורת לכלב.
  2. טיפול כל השנה כנגד פרעושים וקרציות ימנע התפרצות של הטפילים הללו בחודשי הקיץ בהם הם מתרבים במהירות.
  3. קיימים כיום טיפולים מעולים נגד פרעושים וקרציות וניתן לבחור בין אמפולות, קולרים וכדורים שניתנים בבליעה. רצוי להיוועץ עם הוטרינר המטפל ולהתאים את החומר לסוג החיה (כלב או חתול), גיל (בגורים צעירים אסור להשתמש בחלק מהחומרים), סטטוס החיה (לכלבות בהריון ומיניקות או כלבים חולים יש הגבלות בטיפול), תינוקות בסביבת החיה ועוד.

כל הזכויות שמורות

ד"ר עידית גינטר

אודות המחבר

השארת תגובה