שלושה טיפים שיעזרו לכם להחליט איזה כלב כדאי לאמץ

ההחלטה להביא כלב הביתה מאוד חשובה וכדאי להשקיע מחשבה רבה לפני שמחליטים אם לאמץ כלב או לא ואם כן אז איזה כלב. 1. מעורב או גזעי? הדעה הרווחת שכלב מעורב יותר בריא מכלב גזעי היא באופן כללי נכונה. ישנם גזעים שנוטים ליותר בעיות בריאותיות וגנטיות כמו למשל השרפיי הסיני (זה עם הקפלים הרבים בעור) וישנם גזעים שפחות נוטים לבעיות כמו למשל ביגל, תחש, קוקר ספנייל ועוד. כמובן שבסוף מה שקובע זה איך יהיה הכלב שתאמצו וכאן צריך גם מזל. הייתרון העיקרי באימוץ כלב גזעי הוא שיודעים מה מקבלים מבחינת מראה ותכונות אופי ולמי שמתעניין אפשר גם להציג את הכלב בתערוכות ולהרביע אותו. החסרונות הם שבאופן כללי הכלבים הגזעיים נוטים לפתח בעיות בריאותיות. וחסרון נוסף שנתקלתי בו במקרים רבים זה חוסר תיאום ציפיות מהגזע, ואני אסביר: לעיתים קרובות אנשים נוטים לבצע את בחירת הכלב בגלל מראהו ולא בודקים מהן תכונות האופי של גזע. במקרים כאלה יכולה להיווצר בעיה שהבעלים יפרשו אותה כבעיית התנהגות של הכלב. לדוגמא, בורדר קולי הוא כלב הזקוק לפעילות גופנית רבה ולריצה במרחבים פתוחים וזאת בגלל שהגזע פותח למטרת רעיית צאן. החזקה של כלב כזה בדירה ללא יציאה לטיולים ממושכים עלולה ליצור בעיות התנהגות של הכלב בבית.

2. גור או בוגר? לגבי גיל הכלב, רוב האנשים חושבים בטעות שרק אם יאמצו גור צעיר הוא יוכל להתרגל למשפחה. גור צעיר מצריך יותר השקעה גם מבחינת החיסונים שעליו לעבור בחודשיו הראשונים וגם מבחינת חינוך לצרכים ולהתנהגות נכונה בבית. בעקרון, גם כלבים מבוגרים יותר יכולים להסתגל ולהתחנך בצורה מצויינת אם הם יקבלו חום ואהבה וגישה נכונה. מי שמעוניין בגישה חסכנית מבחינה כלכלית עדיף שיאמץ כלב בוגר יותר שכבר סיים את חיסוני הגורים ועבר עיקור או סירוס, לפי הצורך כמובן.

3. מהיכן לאמץ? לגבי מקורות לאימוץ כלבים, כלבים גזעיים ניתן לרכוש עם תעודות או בלי תעודות והמחיר בדר"כ בהתאם. קיימים מגדלים חובבים ובתי גידול יותר מסחריים, אותם ניתן לאתר באינטרנט. כלבים מעורבים ניתן גם כן לאתר במדורי אימוץ באתרים שונים באינטרנט או דרך מכלאות עירוניות ועמותות או בימי אימוץ שמפורסמים באינטרנט (לדוגמא שבת אימוץ של SOS חיות בהרצליה). לנו במרפאה יש גישה לכלבים וחתולים רבים שמוחזקים בכלביות, עמותות ובתי אומנה ורק מחכים למישהו שיגיע לאמץ אותם, לכן נשמח לקבל פניה טלפונית ונסייע כמיטב יכולתנו להתאים כלב או חתול.

כל הזכויות שמורות

ד"ר עידית גינטר

אודות המחבר

השארת תגובה