תזונת כלבים וחתולים

האם זה בריא לתת מזון ביתי לכלב/לחתול שלי? כמה פעמים להאכיל את הכלב/החתול שלי ביום? ובאיזו כמות? איך אני יודע/ת שאני מספק/ת את כל הצרכים התזונתיים של חיית המחמד שלי? אלה הן מקצת השאלות שכמעט כל אחד מאיתנו המחזיק בחיית מחמד נתקל בהן במהלך חיי הכלב/חתול שלו והן מופנות בדרך-כלל אל הוטרינר המטפל. על מנת לענות על חלק משאלות אלה כדאי להבין שמבחינה תזונתית כמו גם מבחינות אחרות החתול איננו 'כלב קטן' ולכן גם הבסיס לתזונת שני בעלי חיים אלה שונה במהותה.

החתול, הוא טורף בלעדי שמיועד לחיות כמעט רק על תזונה בשרית. לעומתו, הכלב מסוגל להתקיים ממגוון מאכלים. מזונות מסחריים מכילים את המרכיבים הדרושים לכלבים ולחתולים בהתבסס על אותם הבדלים פיסיולוגיים ולפיכך, מזון שמותאם לכלבים אינו מכיל את כל המרכיבים הדרושים לחתולים. לכן, האכלת חתולים על בסיס קבוע במזון שמיועד לכלבים עלולה לגרום לפגיעה בריאותית קשה באותם חתולים. הזנת חתולים רק בבשר או רק בדגים (ללא טחינת העצמות) גם כן אינה מומלצת כיוון שתגרור חוסר בסידן או עודף של ויטמין A (כבד בכמויות גדולות) או חוסר בויטמין B1 (דגים לא מבושלים בכמות גדולה). בנוסף, האכלת חיות המחמד שלנו בכמות גדולה של מזון רך (כמו מזון ביתי או קופסאות שימורים) עלולה לגרום להצטברות מואצת של אבן שן, ריח רע מהפה ולמחלות חניכיים.

ההמלצה הגורפת היא להאכיל את חיות המחמד שלנו על בסיס קבוע במזון מסחרי יבש. מזון מסחרי יבש שעומד בסטנדרטים מסוימים, הוא מזון מאוזן ומלא ומבטיח אספקת כל מרכיבי המזון הדרושים לבעל החיים שלנו ללא צורך במתן תוספי מזון. בנוסף, המזון היבש אינו מצטבר בחניכיים כמו המזון הרטוב ולכן השפעתו על תחזוקת השיניים חיובית לטווח ארוך. לצערי, התקנים העיקריים שקובעים את הסטנדרט בו עומדים המזונות הם חלקיים בלבד ואינם מעידים בהכרח על טיב המזון. לדוגמא, התקן הישראלי מחייב לרשום את רשימת המרכיבים על גבי המוצר ומותר לרשום כל דבר שמתייחס לאיכות המזון ללא צורך להוכיח את איכותו (לדוגמא, מותר לרשום "מזון משובח לגורים" ללא צורך להוכיח את נכונותו). מזונות מיובאים מאמריקה עומדים לרוב בתקן AAFCO האמריקאי בו בודקים גם נעכלות וטעימות של המזון, אך גם מזונות בינוניים ביותר יעברו בהצלחה את המבחנים הללו. מזונות שמיובאים מאירופה אינם מחוייבים לעמוד בשום תקן. לכן, לצערי כמו הרבה מצרכים אחרים גם כאן המחיר קובע. קחו בחשבון שככל שהמזון שתקנו יהיה זול יותר לקילו מוצר כן הסיכוי שמדובר במזון איכותי יורד.

סוג המזון אותו נרכוש נקבע לפי:
1.    תקציב. המזונות היבשים נחלקים לשלוש קטגוריות של יוקרה:

א.    מזונות שנוצרו משאריות של מכוני תערובת. אלה המזונות הזולים ביותר שאיכותם היא הירודה ביותר (לדוגמא, מזונות שמיוצרים בארץ ואינם אפילו עומדים בתקן הישראלי).
ב.    מזונות פרימיום. מזונות המיוצרים על ידי חברות המייצרות מזון לאנשים. מזונות אלה לרוב בעלי מחיר בינוני, איכות סבירה ומשווקים בדרך כלל בסופרמרקטים.
ג.    מזונות סופר פרימיום. מזונות שמיוצרים על ידי חברות שמתמחות בייצור מזונות לבע"ח. מזונות אלו בעלי מחיר גבוה יותר, לרוב בעלי איכות גבוהה ומשווקים רק בחנויות ובמרפאות לחיות מחמד.

2.  מצב חיית המחמד. בעלי חיים שנמצאים במצב רגיש במהלך חייהם, כמו: גורים, גריאטרים, נקבות בהריון, נקבות מיניקות, בעל חיים שמתאושש ממחלה ממושכת וכלבי עבודה, זקוקים למזונות בעלי איכות סבירה ומעלה ולכן מומלץ להאכילם במזון יעודי למצבם (לפי המפורט על המוצר עצמו או לפי המלצת הוטרינר המטפל). מזונות הפרימיום והסופר פרימיום יענו לרוב על דרישות אלו.
לגבי תדירות ההאכלה, לחתולים כדאי מאוד שתהיה צלוחית מזון זמינה כיוון שהם מווסתים לעצמם את הכמות (פרט למקרים מיוחדים שהחתול סובל מהשמנה). גורי כלבים עד גיל 6 חודשים אמורים לאכול 3 פעמים ביום ולאחר מכן ניתן לרדת להאכלה פעמיים ביום. כמות האכלה ביום של כלב תלויה באיכות המזון, משקל גופו של הכלב, בגילו ובמצבו הבריאותי ולכן, כדאי להתייעץ עם הוטרינר המטפל לגבי הכמות המדויקת של המזון שיש לאכיל ביום.

כל הזכויות שמורות

ד"ר עידית גינטר

אודות המחבר

השארת תגובה